Akių nuovargis: kaip apsaugoti akis?

Visi esame patyrę akių nuovargį. Šį pojūtį žmonės suvokia skirtingai, be to, jį sukelia įvairios priežastys: sausos akys, nuovargis dėl didelio mėlynos šviesos srauto dirbant kompiuteriu, ilgas vairavimas, ypač naktį, netinkami akiniai, alergijos, sinusitai, skydliaukės uždegimas ir t.t.
Optometrijos centro akių gydytoja mokslų daktarė Jolanta Bendorienė straipsnyje atskleidžia kaip apsaugoti savo akis nuo nuovargio.

Akių nuovargis nėra akių liga, o tik simptomas, išraiška įvairių akių būklių, tam tikrų situacijų, kurias žinodami galime pakeisti, padėti savo akims ir bendrai savijautai. Žmonės apibūdina akių nuovargį įvairiai: sunkios akys, peršti akis paviršiuje, skauda akis iš giliai, niežti, neryškus vaizdas, vaizdai su šešėliais, dvigubi vaizdai, paraudusios akys. Neretai akių nuovargis pereina į galvos skausmą ar bendrą nuovargį.

Akių sausumas ir alergijos

Ilgai įtemptai žiūrint – fokusuojant tam tikru atstumu, akys rečiau mirksi, todėl juntamas sausumas. Tai gali nutikti ilgai vairuojant, skaitant ar dirbant kompiuteriu. Sausas patalpų oras gali pabloginti sausų akių simptomus. Sausų akių pojūtį gali sukelti bendra žmogaus būklė – sutrikusi skydliaukės funkcija, ilgalaikis stresas, sutrikusi hormonų gamyba arba riebaluose tirpių vitaminų A, E, D trūkumas mityboje.

Kai kuriems žmonėms, alergiškiems namų dulkėms, dulkių erkutėms, akių diskomfortas padidėja prasidėjus šildymo sezonui, nes rečiau vėdinamos patalpos, didėja alergenų koncentracija. Alergiški žmonės patiria, kad bendra alergija maistui, dulkėms gali pasireikšti akių sausumu, jautrumu, šviesos baime, niežėjimu. Tokiais atvejais reikėtų lašinti nereceptinius akių lašus nuo alergijos.

Akių nuovargis dėl netinkamų akinių

Akių nuovargį gali sukelti sunkesnis ilgai trunkantis fokusavimas tam tikru atstumu, kai yra net nedidelės refrakcijos ydos – toliaregystė, nedidelis astigmatizmas ar dėl su amžiumi mažėjantis akies lęšiuko fokusavimas, kai prireikia vieno stiprumo akinių žiūrėti į tolį, kito – iš arti. Teisingai parinkti akiniai ne tik pagerina regėjimą, bet ir sumažina akių nuovargį.

Nepamirškite ir kūno padėties: kai ilgai žiūrime tam tikru atstumu – vairuodami, sėdėdami prieš ekranus – gali kilti kaklo, pečių, nugaros nuovargis, o kai kurie žmonės pajunta akių diskomfortą. Migrena sergantys žmonės gali greičiau patirti akių nuovargį, skausmą ilgiau padirbus kompiuteriu, nes sudirginamos tam tikros ląstelės akių tinklainėje. Tokiems žmonėms rekomenduojama nešioti akinius su mėlynos šviesos filtru.

Darbas labai ryškioje šviesoje ar prietemoje irgi gali varginti akis. Daug vairuojantiesiems, ypač naktį, yra skirti reikiamų dioptrijų akinių lęšiai, pagerinantys kontrastą. Saulėtomis dienomis reikėtų vairuoti dėvint reikiamų dioptrijų akinius nuo saulės, nes per ryškus šviesos srautas pablogina regėjimo aštrumą, taip pat padės tamsėjantys fotochrominiai akiniai arba akinių rėmelis su saulės klipsais.

Dirbantiesiems biure

Jei ilgai dirbate kompiuteriu, ant darbo stalo turėkite dirbtinių ašarų. Ekranas turi būti kiek žemiau akių lygio. Jei rega gera, galima naudoti apsauginius akinius su mėlynos šviesos filtru be dioptrijų. Jei nors kiek abejojate, ar gerai matote į tolį ar iš arti, rekomenduojama pasitikrinti pas specialistus.

Jei dirbate vienu metu ir su popieriniais dokumentais, ir žiūrėdami į ekraną, pasirūpinkite geru darbo vietos apšvietimu. Kartais gerai sureguliuota šviesa išsprendžia problemą, ypač tai aktualu vyresniems nei keturiasdešimties metų žmonėms. Jei reikia akinių žiūrėti iš arti, yra įvairių modernių akinių – „nuo pagerintų“ skaitymo akinių su pasikeitusiomis dioptrijomis lęšio paviršiuje iki patalpų progresinių akinių.

Svarbu, kad žmogus kas dešimt minučių darytų trumpas pertraukėles, pažiūrėtų į tolį, o trumparegiai, kuriems trumparegystė progresuoja, išeitų per pietų pertrauką į lauką, nes lauke gaminasi dopaminas, pristabdantis trumparegystės progresavimą.

Optometrijos centro salonuose su modernia kompiuterizuota diagnostikos ir akinių parinkimo įranga nustatome regėjimo problemas, o naudodami pasaulio lyderio japonų gamintojo HOYA akinių lęšius pagaminame tinkamiausius akinius, akinių rėmeliams suteikiame dvejų metų garantiją.

Registruotis akių patikrai

 

2022-12-09T11:50:03+00:00