Patarimai ir rekomendacijos kontaktinių lęšių nešiotojams
Tinkama higiena, teisingas kontaktinių lęšių nešiojimas ir nuolatinė gydytojo kontrolė užtikrins komfortą ir sveikatą Jūsų akims!
Įsigyjant kontaktinius lęšius, visada rekomenduojama konsultuotis su gydytoju oftalmologu ar optometrininku. Specialistas rekomenduos tinkamiausią kontaktinių lęšių rūšį pagal Jums tinkamiausią ir priimtiniausią nešiojimo laiką: vienadienius, dviejų savaičių ar mėnesinius. Nustatys ne tik regėjimo aštrumą, bet ir kitus parametrus: bazinę kreivę, t.y. kontaktinių lęšių gaubtumą, kuris žymimas raidėmis BC, diametrą (lęšio dydį). Patars ir pasiūlys kontaktinių lęšių priežiūros priemones, apmokins įsidėti ir išsiimti kontaktinius lęšius. Supažindins su higienos reikalavimais nešiojant kontaktinius lęšius.
Praplėšiant naują pakuotę, rekomenduojama susitikrinti ant blisterio pažymėtus prametrus su kontaktinių lęšių receptu, kurį Jums išrašė gydytojas oftalmologas. Labai dažnai akys būna skirtingo stiprumo, todėl iškyla klausimas, kuris stiprumas kairei akiai ir kuris dešinei. Dešinė akis žymima – OD, kairė – OS. Dažnu atveju kontaktinių lęšių recepto duomenys skiriasi su receptu akiniams.
Atidarant kontaktinių lęšių blisterį, būtina pasižiūrėti galiojimo datą. Svarbu, laikytis kontaktinių lęšių nešiojimo režimo ir jų nepernešioti. Nešiojimo trukmė prasideda praplėšus pakuotę. Jei lęšiai yra mėnesiniai, tai ir galima nešioti tik vieną mėnesį, neatsižvelgiant į tai, kad lęšiai nešiojami ne kiekvieną dieną. Vienadienius lęšius po dienos nešiojimo reikia išmesti, nenaudoti pakartotinai.
Prieš dedant ar išsiimant lęšius, būtina nusiplauti rankas, kad pašalinti purvą ir riebalus, kurie galėtų patekti ant kontaktinių lęšių. Kruopštus rankų plovimas padės išvengti akių infekcijos. Naudoti muilą, kuriame nėra aliejų ir stiprių kvapų, kad nesudirginti akių. Rankas valykite rankšluosčiu, kuris nepalieka pūkelių.
Nuplėšus blisterio apsauginę plėvelę, išpilkite skystį su lęšiu į delną arba smiliumi atsargiai išimkite lęšį iš pakuotės. Išimant lęšius iš blisterio, niekada nenaudokite pinceto ar kitų daiktų, nes tai gali pakenkti kontaktiniam lęšiui. Uždėkite lęšį ant smiliaus pagalvėlės ir apžiūrėkite prieš šviesą. Įsitinkinkite ar lęšis drėgnas, švarus, neįtrūkęs, neįplyšęs. Kontaktinius lęšius lieskite tik pirštų pagalvėlėmis. Venkite kontakto nagais, kurie gali jį pažeisti. Taip pat svarbu įsitikinti ar kontaktinį lęšį dedate teisinga puse.
- Švariomis rankomis padėkite lęšį ant smiliaus pagalvėlės.
- Pridėkite tos pačios rankos didįjį pirštą prie apatinių blakstienų ir patempkite voką žemyn.
- Kitos rankos pirštais pakelkite ir prilaikykite viršutinį voką.
- Padėkite lęšį tiesiogiai ant akies (ragenos) atsargiai atitraukdami smilių.
- Pažiūrėkite žemyn ir paleiskite pirma apatinį voką, po to viršutinį.
- Atsargiai sumirksėkite kelis kartus. Lęšis pats turi atsistoti akies centre.
Jeigu įsidėjus lęšį regėjimas neryškus, dirgina akį, patikrinkite galimas priežastis: ar lęšis ties akies centru, ar lęšis švarus, ar įdėtas teisinga puse, ar lęšis nepažeistas, ar nesumaišyti kairės ir dėšinės akies lęšiai. Jeigu lęšis vistiek dirgina akį, išimkite jį ir susisiekite su savo akių gydytoju.
- Nusiplaukite ir nusišluostykite rankas bei paruoškite lęšių konteineriuką su tirpalu.
- Patraukite žemyn apatinį voką, įsitikinkite, kad lęšis yra akyje. Pažiūrėkite į viršų nepakeliant galvos.
- Žiūrint į viršų, pridėkite tos pačios rankos smiliaus pagalvėlę prie apatinio lęšio krašto ir patraukite žemyn ant akies baltymo.
- Patraukus lęšį žemyn, atsargiai paimkite lęšį smiliumi ir nykščiu. Išėmus lęšį iš akies, dėkite jį į konteineriuką su tirpalu, nesumaišant kairės ir dešinės akies lęšių.
Nešiodami kontaktinius lęšius neprivalote atsisakyti makiažo. Tačiau rekomenduojama laikytis keletos rekomendacijų:
- Nenaudoti riebios kosmetikos.
- Nenaudoti kosmetikos vidiniame voko krašte.
- Makiažą darytis visada po lęšių įsidėjimo.
- Stenkitės naudoti kosmetiką, skirtą asmenims, nešiojantiems kontaktinius lęšius.
Maudytis su kontaktiniais lęšiais ežere ar baseine yra rizikinga dėl vandenyje esančių mikroorganizmų, kurie gali sukelti keratitą (ragenos uždegimą). Norint maudytis su kontaktiniais lęšiais, patartina naudoti vienadienius kontaktinius lęšius ir po maudynių juos išmesti. Jei nešiojate ne vienadienius kontaktinius lęšius, po maudynių būtina lęšius išimti ir dezinfekuoti. Patekus cheminėms medžiagoms į akis, būtina išimti ir išmesti lęšius, praplauti akis ir nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Nešiojant kontaktinius lęšius, rekomenduojama gydytojo apžiūra vieną kartą metuose. Jei vargina kontaktinių lęšių nešiojimas, ar jaučiamas akių sausumas ir diskomfortas akyse, kosultuokitės su savo akių gydytoju ar optikos specialistu, kuris rekomenduos drėkinamuosius lašus, kuriuos galima lašinti tiesiogiai ant kontaktinių lęšių.
Svarbu, laikytis kontaktinių lęšių nešiojimo režimo ir jų nepernešioti. Jei lęšiai yra mėnesiniai, tai ir nešioti tik vieną mėnesį, neatsižvelgiant į tai, jei lęšiai nešiojami nors ir kas antrą dieną. Nešiojant kontaktinius lęšius, kartais galite patirti diskomfortą, svetimkūnio jausmą, paraudimą, regėjimo aštrumo sumažėjimą. Pasireiškus kuriam nors iš minėtų simptomų, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją dėl infekcijos nustatymo bei gydymo.