Su amžiumi regėjimo pokyčiai – neišvengiami ir baimintis jų nereikėtų. Jei pajutote, kad iš arti matote prasčiau, jums pagelbės modernūs akiniai. Svarbu, atsižvelgus į savo poreikius, išsirinkti tinkamiausius.
Gyvenimo komfortas – kai gerai matai
Žmogaus akis – sudėtinga optinė sistema. Akies viduje esantis lęšiukas gali keisti savo formą – tapti plokštesnis ar gaubtesnis. Taip akis gali fokusuoti ir ryškiai matyti įvairiais atstumais.
Sulaukus maždaug 45 metų lęšiukas tampa storesnis ir kietesnis, jam sunkiau keisti formą. Akys jau nesugeba prisitaikyti matyti iš arti: sunkiau skaityti smulkų tekstą, reikia daugiau šviesos, tekstą norisi traukti vis tolyn nuo akių ir, kaip neretai juokaujama, rankos pasidaro per trumpos. Dažnai žmonės išsigąsta, kad prasidėjo akių liga, tačiau baimintis visai nereikia. Tai – natūralūs pokyčiai, susiję su akių lęšiukais, jokie vitaminai ar akių pratimai čia nepagelbės.
Ką daryti, kai rankos tampa per trumpos?
Reikia tinkamų akinių. Svarbu apgalvoti, kokiose gyvenimo situacijose reikia aiškiai matyti, nes vadinamieji artumo akiniai skirsis, priklausomai nuo akims tenkančių užduočių.
Artumo akiniai nebėra skirti vien skaitymui, su jais dirbama žiūrint į ekranus, skaitomi popieriniai dokumentai, stebima, kas vyksta aplinkui.
Penki būdai gerai matyti su artumo akiniais
* Paprasti skaitymo akiniai tiks geriausiai, jei matyti iš arti reikia trumpai (perskaityti etiketes parduotuvėje) ar ilgai žiūrima vienodu atstumu (skaitoma knyga). Tokie akiniai gerai fokusuoja vaizdą už 30–50 cm, bet su jais nematysite didesniu atstumu.
* Jei nuolat dirbate kompiuteriu, akinių lęšiai jau bus kitokio stiprumo, kad gerai matytumėte 60–70 cm atstumu. Tačiau su tokiais akiniais bus sunkiau skaityti knygą – trūks ryškumo.
* Jeigu tenka žiūrėti įvairiais atstumais – į ekraną ir ant popieriaus spausdintą tekstą, – labiausiai tiks pagerinti skaitymo akiniai su nedideliu dioptrijų perėjimu: viršutinėje akinių dalyje – mažiau pliuso, apatinėje – daugiau. Su šiais akiniais matysite 30–100 cm atstumu, todėl pagerinti skaitymo akiniai labai patogūs kaip pirmieji artumo akiniai.
* Jei jūsų darbas – ne tik prie ekranų ir reikia gerai matyti kambario atstumu, pravers patalpų progresiniai akiniai. Jų lęšių stiprumas pasikeičia daugiau, todėl ryškiai matysite 30–400 cm atstumu. Jie labai patogūs tiems, kas skaito dokumentus, dirba prie kompiuterių ekranų ir nori matyti aplinką, bendrauja su klientais, kolegomis.
* Jeigu akinius nešiojate, kad matytumėte ir toli, ir iš arti, patogiausias sprendimas – progresiniai akiniai, kurių lęšių stiprumas pasikeičia nuo tolio iki artumo dioptrijų. Su progresiniais akiniais matysite kaip jaunystėje – ryškiai visais atstumais. Išoriškai progresiniai lęšiai atrodo kaip paprastų akinių, bet jų paviršius – labai sudėtingas, dioptrijos keičiasi palaipsniui.
Modernūs akiniai
Modernūs akiniai – sudėtingas optinis prietaisas, gaminamas pagal individualius parametrus. Todėl akiniai turi būti parinkti profesionaliai, svarbu tikslus akinių receptas, lęšių centravimas ir gamyba. Į kuo daugiau individualių dalykų atsižvelgiama, tuo platesnės regėjimo zonos žvelgiant į tolį ir skaitant ir tuo patogesni akiniai.
Jei esate girdėję, kad pažįstamas nešiojo progresinius akinius ir prie jų nepriprato, tai tikriausiai įvyko dėl blogo lęšių centravimo. Akinių lęšių centravimas būna tikslus, kai atliekamas su fotografavimo įrenginiais, automatiškai nuskaitančiais vyzdžių centrus.
Gerų akinių paieška prasideda nuo vizito pas optometrininką ar akių gydytoją, kur yra gera aparatūra ir galimybės tiksliai parinkti akinius. Papasakokite, kada ir kur Jums reikia gerai matyti (tik skaitant, vairuojant, paskaitų metu, dirbant kompiuteriu), tą patį išdėstykite ir optikui. Akinių lęšių rūšių yra daug, kvalifikuotas specialistas Jums pasiūlys tinkamiausius Jūsų gyvenimo būdui.
Optometrijos centro salonuose modernia kompiuterizuota diagnostikos ir akinių parinkimo įranga nustatome regėjimo problemas, o su pasaulio lyderio japonų gamintojo HOYA akinių lęšiais pagaminame tinkamiausius akinius. Akiniams taikome pripratimo garantiją – jei per du mėnesius nepriprantama prie sudėtingo dizaino akinių, juos pakeičiame į paprastus ir grąžiname lęšių kainų skirtumą. Ne akys turi prisitaikyti prie akinių, o akiniai turi būti pritaikyti Jūsų akims, gyvenimo būdui.