Besikeičiantis gyvenimo būdas daro įtakos mūsų sveikatai ir regėjimui. Dažnas žmogus praleidžia prie skaitmeninių ekranų nuo kelių iki keliolikos valandų per dieną. Nauji tyrimai rodo, kad vaikai praleidžia prie ekranų laiką, prilygstantį darbui puse etato. Visa tai atsiliepia akių sveikatai – suaugusiems ankstėja kataraktos, tinklainės degeneracijos. Vaikų tarpe trumparegių greitai bus daugiau, nei gerai matančių.
Optometrijos centro akių gydytoja mokslų daktarė Jolanta Bendorienė straipsnyje atskleidžia kaip pagerinti savo regos sveikatą.
Kaip padėti akims?
Būnant šviesiu metu lauke, akyse vyksta daug biocheminių procesų, kuriuos „paleidžia“ matoma dienos šviesa. Panašiai, kaip oda gamina vitaminą D, taip akies struktūros gamina dopaminą ir melatoniną, kurie svarbūs ne tik akių sveikatai, bet ir bendrai savijautai, miego kokybei bei nuotaikai. Šie mechanizmai labai svarbūs, kad nesivystytų ir neprogresuotų trumparegystė vaikams ir suaugusiems.
Manoma, kad akių sveikatai labai svarbu bent kelias valandas per dieną pabūti lauke, kai šviesu. Be minėto dopamino ir melatonino mechanizmo, dar įtakos turi ir bendras apšvietimo lygis, matomos šviesos bangų spektras ir buvimo lauke laikas. Lauke apšviestumo lygis yra keliolika tūkstančių liuksų, o patalpose daug mažesnis: 500-1000 lx. Skiriasi ir matomos šviesos bangų spektras lauko šviesos ir patalpų.
Vaikams – kasdien bent dvi valandas lauke
Daug mokslinių darbų pastaraisiais metai skiriami natūralios dienos šviesos įtakai vaikų trumparegystės atsiradimui ir progresavimui. Jei vaikas daug sėdi namie prie ekranų ar daug skaito, bet nemėgsta būti lauke, susidaro labai didelė rizika trumparegystei atsirasti. Įtakos turi tiek dopamino mechanizmas, tiek artimo žiūrėjimo pobūdis – vaizdo blogesnis sufokusavimas tinklainės periferijoje, o tai skatina akį augti – atsirasti trumparegystei.
Mokslo rekomenduojama norma vaikams būti lauke, kai šviesu – 2 valandos per dieną. Tai ženkliai sumažina riziką vaikui tapti trumparegiu. Net jei tėvai trumparegiai, buvimas lauke gali nutolinti trumparegystės pradžią ir pagerinti prognozę. Sportas ar žaidimai patalpose neturi teigiamos įtakos trumparegystės progresavimui – reikia būti lauke.
Akiniai su UV ir mėlynos šviesos blokavimu
Gali kilti klausimas, kaip tada su UV apsauga. Ar dienos šviesa turi teigiamą poveikį, jei žmogus būna lauke su tamsiais akiniais? Gydytojų atsakymas – tamsūs akiniai nesumažina didelio teigiamo šviesos poveikio akims, nes apšvietimas lauke daug kartų viršija patalpų. Tamsinti akiniai su UV blokavimu ar fotochrominiai akiniai užtikrins apsaugą nuo UV spindulių, bet nesumažins teigiamo poveikio akių tinklainei.
Daug laiko leidžiant patalpose prie ekranų, nuovargį, akių perštėjimą sumažins akiniai su mėlyną šviesą blokuojančia danga.
Eikime į lauką, pasigaminęs dopaminas saugos ne tik akis, bet ir pakels mūsų nuotaiką, bendrą savijautą, o melatoninas pagerins miegą.
Optometrijos centro salonuose modernia kompiuterizuota diagnostikos ir akinių parinkimo įranga nustatome regėjimo problemas, o su pasaulio lyderio japonų gamintojo HOYA akinių lęšiais pagaminame tinkamiausius akinius, akinių rėmeliams suteikiame dvejų metų garantiją.