Parengė: Medicinos mokslų daktarė, oftalmologė Jolanta Bendorienė
Vokų trūkčiojimą yra patyręs beveik kiekvienas suaugęs žmogus. Kartais tai būna trumpalaikis, vienkartinis įvykis, kartais trūkčiojimas tęsiasi kelias dienas ar savaites. Vokų trūkčiojimą gydytojai neurologai vadina tiku.
Vokų trūkčiojimas yra nepavojingas, bet erzinantis. Gali atrodyti, kad visi aplinkiniai mato jūsų trūkčiojimą, tačiau dauguma trūkčiojimų yra pakankamai lengvi, ir kiti žmonės to jūsų veide nepastebi.
Dažniausiai akių vokų trūkčiojimai yra nekenksmingi ir neturi įtakos jūsų regėjimui. Tačiau yra keletas neurologinių problemų, pavyzdžiui, blefarospazmas ir hemifacialinis spazmas, kai akių vokų raumenys susitraukia ilgesniam laikui, akys negali atsimerkti.
Akių vokų trūkčiojimas dažnai būna žmonėms, kai jie yra pervargę ar nuo ilgalaikio streso. Didelis kofeino kiekis, kalio arba magnio trūkumas irgi gali sukelti vokų spazmus. Kai kuriais atvejais sudirgusios ar sausos akys gali sukelti tiką.
Ką daryti? Pailsėti, išsimiegoti, sumažinti kofeino kiekį, drėkinti akis. Nepamirškite dirbdami kompiuteriu dažniau mirksėti, jei reikia sulašinti dirbtinių ašarų. Jei prie ekranų praleidžiate daug laiko dienos bėgyje – pagalvokite, ar nereikia įsigyti apsauginių akinių su mėlyną šviesą sumažinančiais filtrais BlueControl. Nepakenks kalio ir magnio papildai (jie ir atpalaiduos 😊). Ilgalaikiai spazmai gali būti gydomi botulino toksino injekcijomis.
Atskirai būtina paminėti vaikų dažną mirksėjimą. Vaikai dažnai ir stipriai suraukdami vokus mirksi, kai turi polinkį alergijai. Sausas patalpų oras ir daug alergenų nevėdintose patalpose dirgina vaikų akis. Todėl jie stipriai su pastangomis mirksi, taip labiau sudrėkindami ir tarsi pakasydami sausą akių paviršių. Kartais, situacijai blogėjant, vaikai pradeda akis ir rankomis trinti. Nuolatinis akių trynimas gali pakenkti ragenai ir net sukelti keratokonusą. Tai negrįžtamai regėjimą sutrikdanti liga, kai dėl alergijos ir trynimo pradeda netaisyklingai gaubtis ragenos paviršius.
Jei vaikas dažnai ir stipriai mirksi ar trina kais, pirmiausiai reikia apsilankyti pas akių gydytoją ir tik po to tartis su neurologu dėl tiko. Gali prireikti ir alergologo konsultacijos.
Taigi akių vokų trūkčiojimas nėra didelė bėda, bet kartais gali tekti šiek tiek pakoreguoti savo kasdieninius įpročius.