Kokie akiniai geriausiai apsaugo nuo geltonosios dėmės degeneracijos ir kataraktos progresavimo?

Vasarą dažnai būname lauke. Nepamirškite, kad jūsų akis, kaip ir odą, reikia apsaugoti nuo ilgalaikio ultravioletinių spindulių poveikio. Deja, daugelis žmonių nežino apie pavojų, kurį gali kelti UV šviesa. Ultravioletiniai spinduliai gali pažeisti akies lęšiuką, tinklainę, akies vokų odą. Geltonosios dėmės amžinė degeneracija – tai su amžiumi atsirandantys pakitimai akių tinklainėje. Dėl jos suprastėja regėjimas, blogiau matosi vairuojant, žiūrint TV, einant gatve. Taip pat sunkiau įžiūrėti smulkias detales, akys sunkiau jaučia kontrastą tarp panašių spalvų ir prisitaiko prie apšvietimo pokyčių.
Optometrijos centro akių gydytoja mokslų daktarė Jolanta Bendorienė straipsnyje atskleidžia, kokie akiniai geriausiai apsaugo nuo geltonosios dėmės degeneracijos ir kataraktos progresavimo.

Geltonosios dėmės degeneracija būna dviejų formų – „sausa“, kai gydymo nėra, tik profilaktika, kad neblogėtų. Kita forma – „šlapia“ su įaugančiomis kraujagyslėmis, iš kurių skverbiasi skystis, atsiranda kraujosruvos; gydymas yra vaistų leidimas į akies vidų, kad toliau neprogresuotų liga.  

Katarakta – tai akių lęšiukų drumstėjimas, kai atrodo, kad matosi pro rūką ar nešvarius akinius. Katarakta operuojama, kai lęšiukas labai padrumstėja. Lęšiuko drumstėjimo greitis taip pat priklauso nuo UV spindulių kiekio. 

Amžinės geltonosios dėmės ir kataraktos atsiradimui bei progresavimui svarbiausia yra profilaktika. Labai svarbu gyvensena – judėjimas, mityba su daug antioksidantų, taip pat apsauga nuo žalingų ultravioletinių ir didelės energijos mėlynų spindulių. 

Tinkami akiniai gali pagerinti regėjimą ir palengvinti kasdienį žmonių, sergančių geltonosios dėmės degeneracija ar katarakta, gyvenimą. Štai keletas akinių funkcijų, kurios gali būti naudingos. 

Geltonosios dėmės degeneracija, katarakta ir akiniai nuo saulės. 

Žmonėms, sergantiems geltonosios dėmės degeneracija, pažeidžiama tinklainė. Norint išvengti tolesnės ultravioletinių spindulių žalos, pacientai labai raginami lauke visada nešioti akinius nuo saulės arba fotochrominius akinius (fotochrominiai akiniai keičia spalvą – patalpose nušviesėja, lauke patamsėja). Gerai dėvėti ir skrybėlę nuo saulės. 

Geriausi yra saulės akiniai, kurie 100 proc. blokuoja UVA ir UVB spinduliuotę. Siekiant maksimalios apsaugos, rekomenduojami platesni, didesni akiniai nuo saulės, kad UV spinduliai nepatektų į akis iš šonų arba viršaus. Nepamirškite, kad UV spinduliai gali prasiskverbti pro debesis, todėl akinius nuo saulės reikia nešioti šviesiu paros metu ir net debesuotomis dienomis.  

Jei nešiojate skaidrius akinius, jų lęšius irgi galima padengti apsaugine danga nuo UV spindulių. 

Geltonosios dėmės degeneracija, katarakta ir atspindžiai  

Žmonės, sergantys geltonosios dėmės degeneracija, katarakta, dažnai patiria padidėjusį jautrumą akinimui ir ryškiai šviesai, o tai gali dar labiau pabloginti regėjimą. Antirefleksinė danga ant akinių lęšių gali sumažinti akinimą. Galima rinktis ir akinių lęšius, turinčius kontrastą gerinantį efektą. 

Poliarizuoti akiniai sumažina pro akinius patenkančios šviesos kiekį, akinimą, atsirandantį nuo atspindinčių paviršių, tokių kaip vanduo ar grindinys. Poliarizuoti akiniai pagerina aiškumą ir matomumą. Tai ypač naudinga žmonėms, kurie daug laiko praleidžia lauke arba vairuoja. Poliarizuoti akiniai gali būti tiek su dioptrijomis, tiek be jų.  

Padidinantys akiniai 

Įsitikinkite, kad jūsų akiniai yra jums tinkamo stiprumo. Regėjimą dėl akinių reikėtų pasitikrinti bent kartą per metus, nes akinių stiprumas su amžiumi ir dėl ligų keičiasi. Parenkant akinius artimam žiūrėjimui, labai svarbu akių specialistui nurodyti, kokiu maždaug atstumu skaitote ar dirbate kompiuteriu, ar kompiuterio ekranas mažas ir žiūrite arčiau, ar ekranas didesnis ir žiūrite iš toliau. Skaitymui galima padaryti šiek tiek pastiprintus akinius, kurie didins šriftą, bet reikės žiūrėti iš arčiau, nei esame įpratę skaityti. 

Jei geltonosios dėmės degeneracija tik pradinė, galima rinktis progresinius akinius. Vėliau ligai progresuojant geriau tiks bifokiniai akiniai su stipresniu „langeliu“ akinių apatinėje dalyje. 

Labai pažengusiomis ligos stadijomis gali būti naudingi padidinimo akiniai, padidinimo stiklai, lupos, pavyzdžiui, įveriant adatą. 

Taip pat naudinga žinoti, kad telefone ar kompiuteryje galima padidinti tekstų dydį. Vyresnio amžiaus žmonės lengvai susidraugauja su planšetėmis. Padidinus tekstų ir vaizdų dydį, planšetėje lengviau rasti reikiamą informaciją, naudotis socialiniais tinklais, bendrauti su artimaisiais nuotoliu. Kompiuterio ekranai, televizorius ar planšetės „nesugadins akių“. Jei daug dirbate kompiuteriu, akinius geriau gamintis su mėlynosios šviesos filtrais.  

Nepamirškime ir audioknygų, kurių prieinamumas ir įvairovė tikrai didelė. ELVIS (Elektroninių leidinių valdymo informacinė sistema) – tai virtuali biblioteka, skirta žmonėms, negalintiems skaityti įprasto spausdinto teksto. ELVIS fonduose saugoma tūkstančiai pavadinimų populiarių įgarsintų knygų garso spektaklių. ELVIS autobusiukas važinėja po visą Lietuvą. Nukreipti gali akių gydytojas ar optometrininkas. 

2023-07-20T15:06:56+00:00
Optometrijos centras

Optometrija.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai. Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.