Kokie su amžiumi susiję akių pokyčiai gali turėti įtakos regėjimui ir gebėjimui saugiai vairuoti?

Geras regėjimas yra būtinas saugiam vairavimui – atpažinti keliuose kylančius pavojus, pastebėti kelio ženklus ir matyti prietaisų skydelį. Dažnai didelės vairavimo patirties turintys ir seniai regėjimą besitikrinę vairuotojai sako, kad daug metų vairuoja ir viską gerai mato. Patikrinus neretai randamas prastas matymas, nors pats žmogus to nė nesuvokia. Reguliarus akių patikrinimas bent kas 1–2 metus labai svarbus, ypač vyresniame amžiuje.
Optometrijos centro akių gydytoja mokslų daktarė Jolanta Bendorienė straipsnyje atskleidžia, kokie su amžiumi susiję akių pokyčiai gali turėti įtakos regėjimui ir gebėjimui saugiai vairuoti. 

Kokios regėjimo funkcijos reikalingos vairuojant?

Regėjimo aštrumas ir akiplotis (regėjimo laukas) yra svarbiausi saugaus vairavimo veiksniai.

Regėjimo aštrumas parodo, kaip aiškiai matote. Jis matuojamas skaitant raides tam tikrų ženklų-optotipų lentelėje. Testas parodo, ar jums reikia akinių, kad gerai matytumėte į tolį. Jei regėjimas be akinių neatitinka vairavimui keliamų reikalavimų, įrašoma, kad vairuoti reikia su akiniais ar lęšiais.

Regėjimo laukas yra tai, kiek plačiai akis gali matyti. Akiplotis gali būti pažeistas tokių ligų kaip glaukoma, geltonosios dėmės degeneracija.

Spalvinis matymas padeda atpažinti šviesoforus ir stabdžių žibintus. Jis tiriamas specialiomis lentelėmis.

Regėjimo pokyčiai, galintys turėti įtakos vairavimui

Įprasti, su amžiumi susiję akių pokyčiai gali turėti įtakos regėjimui ir gebėjimui saugiai vairuoti.  Su amžiumi keičiasi akies refrakcija – akies optikos būklė. Dažnai būna, kad seniau gerai mačiusiems į tolį žmonėms prireikia akinių vairavimui. Geri tolio akiniai ypač svarbūs lyjant, sningant, prietemoje, kai matymo sąlygos yra sudėtingesnės. Net maža refrakcijos yda – toliaregystė, astigmatizmas, trumparegystė gali apsunkinti matymą naktį. Tada labai padeda gerai parinkti akiniai. Geram prietaisų skydelių matymui akiniai gali būti progresiniai – jie užtikrina gerą matymą į tolį ir iš arti.

Regėjimo kontrastui prietemoje, nakties metu pagerinti galimi akinių lęšiai su kontrastą gerinančiais filtrais.

Akių sausumas gali pabloginti akies optikos kokybę, nes ašarų plėvelė užtikrina ragenos „sutepimą“ ir skaidrumą. Todėl esant sausoms akims nepamirškite susilašinti dirbtinių ašarų prieš vairavimą.

Dažnai žmonės galvoja, kad matymui pagerinti visada padeda akiniai. Bet labai svarbu suprasti, kad esant akių ligoms akiniai gali tik iš dalies pagerinti matymą. Todėl svarbu tikrintis profilaktiškai ir dėl su amžiumi atsirandančių akių ligų.

Glaukoma – padidėjęs akies spaudimas pažeidžia akies  regos nervą. Dažnai ankstyvosiose stadijose nėra jokių akivaizdžių simptomų ar nusiskundimų. Kai liga progresuoja, nukenčia matymas ir akiplotis. Glaukoma diagnozuojama profilaktinių patikrinimų metu, matuojant akies spaudimą ir apžiūrint akių dugną. Esant įtarimui, atliekami sudėtingesni tyrimai – akių dugno optinė tomografija.

Diabetinė retinopatija – liga, kurios metu didelis cukraus kiekis kraujyje pažeidžia tinklainės kraujagysles, pažeidžia centrinį ir periferinį regėjimą.

Katarakta – nuoseklus natūralaus lęšiuko drumstėjimas akies viduje. Dėl jos atsiranda neryškus matymas, akinimas ir aureolės aplink šviesą. Dėl kataraktos gali būti sunkiau matyti naktį, esant blogam orui arba prastam apšvietimui. Pamažu gali susilpnėti spalvų suvokimas. Katarakta – nesunkiai išsprendžiama problema. Operacijos metu padrumstėjęs lęšiukas pakeičiamas dirbtiniu, matymas pagerėja iš karto po jos.

Geltonosios dėmės degeneracija – liga, kai pažeidžiama tinklainės centrinė dalis, vadinama geltonąja dėme. Dėl to prarandamas centrinis regėjimas. Pradinėse stadijose profilaktika vitaminais ir akių apsauga nuo ultravioletinių spindulių labai svarbu.

Dvejinimasis vyresniame amžiuje gali atsirasti dėl smulkiosios kraujotakos pakitimų. Vairuojant norisi užmerkti vieną akį, kad būtų aiškesnis kelias. Ši problema dažnai gali būti išsprendžiama specialiais akiniais. Kai kada prireikia operacijos.

Kai kuriems žmonėms šios problemos staiga tampa akivaizdžios.  Tačiau kitiems regėjimo praradimas vyksta po truputį, žmonės patys to nepastebi. Tik atėję pas akių specialistą staiga suvokia, kad blogai mato. Reguliarus akių patikrinimas gali anksti nustatyti šiuos pokyčius ir gydyti ligas, kol jos nesukėlė negrįžtamo regėjimo praradimo.

Įprasti akių tyrimai yra svarbūs ir bendrai sveikatai: aukštą kraujospūdį, didelį cholesterolio kiekį, vitaminų trūkumą, diabetą ir kitas ligas galima aptikti tiriant akis dar prieš pasireiškiant tokių ligų simptomams.

Vairavimas naktį

Naktį saugiam vairavimui reikalingas ypač geras matymas, nes sudėtingesnės regėjimo užduotys. Norėdami pagerinti matomumą vairuojant naktį, vadovaukitės šiais patarimais: dėvėkite švarius korekcinius akinius arba kontaktinius lęšius pagal naujausią receptą; akiniai gali būti su kontrastą gerinančiais filtrais. Įsitikinkite, kad jūsų automobilio priekinis stiklas ir žibintai yra švarūs, kad veidrodžiai visada tinkamai sureguliuoti.

Rekomenduojama nuo 40 metų akis tikrintis kas keleri metai, o po 65 metų – kas vienus ar dvejus metus. Jei reikia konsultacijos dėl akinių – pagelbės optometrininkas, jei norite pasitikrinti dėl akių ligų – gydytojas oftalmologas.

Optometrijos centro salonuose ypač moderni kompiuterizuota diagnostikos ir akinių parinkimo įranga „Nidek“ iš Japonijos. Konsultuoja patyrę ir gerai išmanantys savo darbą optometrininkai bei akių gydytojai. O su pasaulio lyderio japonų gamintojo HOYA akinių lęšiais pagaminame tinkamiausius akinius, akinių rėmeliams suteikiame dvejų metų garantiją. Jei sudomino kontaktiniai lęšiai, patyrę specialistai parinks tinkamiausius, apmokys naudoti.

2023-10-04T16:23:20+00:00