Poliarizuoti saulės akiniai

Artėjant vasaros sezonui, svarbu tinkamai pasirūpinti akių apsauga nuo saulės. Dažnai pacientai domisi, kokie saulės akiniai yra geriausi. Ant saulės akinių etiketės žmonės pastebi užrašą „100 % UV apsauga, poliarizuoti“. Ką tai reiškia? Ar poliarizuoti lęšiai apsaugos jūsų akis ir nuo ultravioletinių spindulių? Optometrijos centro akių gydytoja mokslų daktarė Jolanta Bendorienė straipsnyje atskleidžia poliarizuotų saulės akinių svarbą.

Pirmas ir svarbiausias saulės akinių uždavinys – apsaugoti akis nuo didelio žalingų ultravioletinių spindulių (UV) kiekio, nes jų poveikis susijęs su tokiomis ligomis kaip katarakta, glaukoma ir su amžiumi susijusi geltonosios dėmės degeneracija. Geri saulės akiniai nufiltruoja UV spindulius iki 400 nm, o poliarizacija yra atskira papildoma gera saulės akinių savybė.

Koks skirtumas tarp poliarizuotų ir nepoliarizuotų saulės akinių?

Šviesa sklinda bangomis įvairiomis kryptimis. Kai šviesa atsimuša į horizontalų paviršių, pavyzdžiui, sniegą, vandenį, šlapią asfaltą ar automobilio stogą, ji sklinda tik viena kryptimi, horizontaliai. Šis procesas vadinamas poliarizacija. Tokia šviesa yra labiau koncentruota ir sukelia didesnį akinimą, labiau paveikia regėjimą.

Poliarizuoti lęšiai

Poliarizuoti lęšiai turi papildomus specialius filtrus, kurie sulaiko ir nepraleidžia į akis horizontalių atspindžių, tai yra nufiltruoja akinančią šviesą, atsispindinčią nuo vandens, šlapio kelio, ledo ir panašiai. Šie lęšiai praleidžia visomis kitomis kryptimis sklindančią šviesą, bet nufiltruoja atspindžius. Įsivaizduokite prieš akis mini žaliuzes, kurios praleidžia tik tam tikros krypties šviesą – matoma tik šviesa, kuri praeina pro žaliuzės angas. Objektai atrodo ryškesni ir aiškesni naudojant poliarizuotus lęšius, yra lengviau matyti detales. Paprastai šie lęšiai yra tamsiai rudi ar pilki, jie visiškai nufiltruoja ir UV spindulius.

Poliarizuotų lęšių pranašumai

Akinimo mažinimas. Poliarizuoti akiniai labai sumažina akinimą, tas svarbu vairuojant, žvejojant, paplūdimyje. Akinimas gali būti pavojingas. Tyrimai rodo, kad eismo įvykiai, ypač susidūrimai sankryžose, įvyksta dažniau, kai saulė intensyvi, akina. Sumažinę akinimą galite geriau suvokti aplinką, o tai gali padėti išvengti nelaimingų atsitikimų ir traumų.

Ryškesnis matymas. Ryški saulė gali turėti įtakos jūsų gebėjimui aiškiai matyti. Sportininkai ir lauko mėgėjai dažnai naudoja poliarizuotus akinius nuo saulės, kad galėtų matyti tiksliau, aiškiau.

Poliarizuoti akiniai nuo saulės taip pat gali suteikti tikslesnį spalvų suvokimą nei nepoliarizuoti akiniai nuo saulės.

Apsauga nuo akių nuovargio. Tyrimai rodo, kad saulės atspindžiai gali sukelti nuovargį. Akinimas verčia jūsų akis dirbti daugiau, kol jie bando apdoroti gaunamą informaciją. Dėl to akys gali jaustis pavargusios, skaudančios, bijo atsimerkti. Poliarizuoti akiniai sumažina akių įtampą. Jei pastebėjote, kad daug prisimerkiate, net kai nešiojate akinius nuo saulės, apsvarstykite galimybę investuoti į poliarizuotus akinius nuo saulės.

Kada poliarizuoti akiniai naudingiausi?

Poliarizuoti lęšiai yra puikus pasirinkimas vairuotojams, žvejams, motociklininkams, dviratininkams, sportininkams, atostogaujantiesiems prie vandens, pliaže. Žvejai ar vandens sporto mėgėjai su poliarizuotais akiniais geriau matys, kas vyksta po vandeniu. Vairuotojai patirs mažiau akinimo, tiksliau vertins situaciją kelyje. Jautrios akys mažiau vargs lauke. Kartu bus užtikrinta apsauga nuo žalingų UV spindulių.

Kada netinka poliarizuoti akiniai?

Su poliarizuotais akiniais blogiau matosi vaizdas skystųjų kristalų ekranuose. Tad, jei saulėje reikia daug žiūrėti į prietaisus su ekranais, geriau tiks saulės akiniai be poliarizuoto filtro.

Ar gali būti poliarizuoti akiniai su dioptrijomis, jei nešiojate akinius regėjimui koreguoti? Tikrai taip. Poliarizuoti akiniai gali būti ne tik be dioptrijų gerai matantiems žmonėms, bet ir su reikalingomis akinių dioptrijomis, gerinančiomis regėjimą.

2023-05-24T16:03:24+00:00