Saulė ir akys

Buvimas lauke ir saulės šviesoje gerina nuotaiką ir miegą, stabdo trumparegystės progresavimą vaikams. Tik tos saulės šviesos turi būti su saiku. Laukiant saulėtų dienų, svarbu prisiminti, kaip akis apsaugoti nuo žalingų spindulių. Dauguma žino, kad per daug saulės kenkia odai, bet nuo ultravioletinių (UV) spindulių reikia saugoti ir akis.
Optometrijos centro akių gydytoja mokslų daktarė Jolanta Bendorienė straipsnyje atskleidžia UV spindulių poveikį akims ir kaip jas apsaugoti.

Kas yra UV šviesa?

Ultravioletiniai spinduliai sudaro 5 proc. mus pasiekiančios saulės šviesos. Žmogaus akiai UV spinduliai nematomi dėl labai trumpo bangos ilgio. Kai kurie dirbtiniai šaltiniai, suvirinimo aparatai, ultravioletinės lempos, lazeriai, dienos šviesos lempos irgi skleidžia ultravioletinius C spindulius.

Kartais natūraliomis sąlygomis ultravioletinių spindulių dozė yra daug didesnė dėl atspindžių. Tada akis pasiekia UV spinduliai, ne tik krentantys iš viršaus, bet ir atspindėti nuo smėlio, vandens, kelio, sniego. Spindulių srautas ypač padidėja saulėkaitoje, paplūdimyje, kalnuose, pajūryje.

UV spindulių poveikis akims

Nuo ilgalaikio UV spindulių poveikio akių junginėje ir skleroje gali atsirasti pingvekulų (sustorėjimų, panašių į baltus kalnelius),  pterigiumas (ant ragenos užauganti plėvelė).

Katarakta (akies lęšiuko drumstėjimas) irgi gali atsirasti dėl  UV spindulių, kurie sukelia pokyčius lęšiuko baltymuose. Laikui bėgant dėl ​​kataraktos regėjimas gali tapti neryškus, miglotas ar mažiau spalvingas. Jei katarakta progresuoja, prireiks operacinio gydymo.

Su amžiumi susijusi geltonosios dėmės degeneracija (AMD), kai pažeidžiama centrinė tinklainės vieta negrįžtamai blogina centrinį regėjimą. Tyrimai rodo, kad ilgalaikis UV spindulių poveikis padidina AMD riziką. Tad apsauga nuo UV aktuali kiekvienam – ir suaugusiems, ir vaikams.

Saulė ir ryškus matymas

Ryški matoma šviesa gali pabloginti regėjimą – labai ryškioje šviesoje žmogus blogai mato dėl akies fotopigmentų prisotinimo. Apšvietimas saulėtą dieną gali siekti ir 70000 liuksų, o normaliam komfortiškam matymui optimalu apie 1400 liuksų – toks apšviestumas  yra medžių šešėlyje. Visą dieną praleidus saulėtoje aplinkoje be saulės akinių, naktį bus daug prastesnis matymas, pavyzdžiui, vairuojant. Žmonių, dirbančių labai apšviestomis sąlygomis (pavyzdžiui, odontologų)  akys dažnai nukenčia dėl toksinio didelio intensyvumo šviesos poveikio.

Kaip apsaugoti akis nuo ryškios šviesos ir UV spindulių? 

Skaidrūs korekciniai akinių lęšiai gali būti su danga, sulaikančia UV spindulius. Visiškai nuo žalingų spindulių apsaugo fotochrominiai akinių lęšiai, kurie patalpose būna skaidrūs ir šviesūs, o lauke patamsėja kaip saulės akiniai. Tokie dveji viename akiniai labai patogūs, nes ne tik užtikrina apsaugą, bet ir atstoja antrus saulės akinius.

Galima gamintis reikiamų dioptrijų akinius su visiškai patamsintais akinių lęšiais, kaip saulės akiniuose. Populiariausi yra rudos ir juodos spalvos tamsinimai, nes jie mažiausiai iškraipo spalvų suvokimą. Lęšių patamsinimo intensyvumas turėtų būti tarp 70 proc. (vyresniems žmonėms) ir 80 proc. (jaunesniems).

Tiems, kas daug praleidžia laiko prie vandens telkinių, žvejoja, geriausiai tinka poliarizuoti akinių lęšiai, nes jie nepraleidžia šviesos atspindžių nuo horizontaliųjų paviršių: šlapios kelio dangos, vandens, sniego, ledo. Poliarizuoti akiniai rekomenduojami vairuotojams, ekstremalaus sporto mėgėjams, žmonėms, kurie dažnai laiką leidžia gamtoje ir tiems, kurie daug bei aktyviai ilsisi lauke.

Yra dar vienas gudrus būdas, kaip apsisaugoti nuo ryškios saulės ir UV spindulių – ant skaidrių korekcinių akinių mažais magnetukais pritvirtinami saulės klipsai. Tai irgi akiniai dveji viename.

Kad ir ką pasirinktumėte, svarbiausia, kad būtų visiška apsauga nuo UV – paprastai tai žymima 100 proc. UV400 apsauga. Šiais laikais saulės akiniai gali būti reikiamų dioptrijų, gali būti progresiniai, tinkami ir gerai matyti toli, ir skaityti. Nepamirškite, kad kepurė su snapeliu ar skrybėlė – irgi  paprasti papildomi būdai apsisaugoti nuo UV spindulių. 

Kai kurie kontaktiniai lęšiai blokuoja UV spindulius. Bet jie dengia tik ragenos plotą. Todėl apsaugoti visą akių sritį padės saulės akiniai.

Akiniai nuo saulės yra įvairiaus dydžio, įskaitant vaikiškus. Vaikams labiau tinka lankstesni su plačiomis kojelėmis akiniai. Tačiau akiniai nuo saulės gali būti praktiški ne visiems vaikams. Kepuraitė nuo saulės – irgi praktiškas sprendimas.  

OC akių klinikose modernia kompiuterizuota diagnostikos įranga patyrę akių gydytojai nuodugniai ištiria ir atidžiai konsultuoja vaikus ir suaugusius. Optometrijos centro salonuose optometrininkai naujausia akinių parinkimo įranga nustato regėjimo problemas. Su pasaulio lyderio japonų gamintojo HOYA akinių lęšiais pagaminame tinkamiausius akinius, akinių rėmeliams suteikiame dvejų metų garantiją.

Registruotis akių patikrai

 

2023-03-16T13:45:37+00:00