Penki patarimai, kaip pasirūpinti vaikų akimis po pandemijos

Ekranų dydis. Vaikai praleidžia daug laiko prie ekranų, norime mes to ar ne. Tiesiog nupirkite vaikams kuo didesnius ekranus ir padėkite juos toliau nuo vaikų akių. Didelis monitorius, esantis 70-80 cm nuo akių, yra geriau nei telefonas ar planšetinis kompiuteris, prikištas per 20-30 cm nuo veido. Ekranai turi būti kuo didesni, o atstumai iki jų ilgesni.  Kuo daugiau laiko vaikas praleidžia prie mažų ekranų, tuo didesnė trumparegystės atsiradimo ir progresavimo rizika. Sureguliuokite ekrano ryškumą, kad jis atitiktų kambario šviesos lygį. Padidinkite ekrano kontrastą, kad sumažintumėte akių įtampą.

Trumpi darbo prie ekranų, skaitymo intervalai.  Būtų geriausiai, jei vaikai įprastų kas 10 min daryti trumpas pertraukėles, nukreipti žvilgsnį tolyn – pro langą ar tiesiog pasidairytų po kambarį. Trumpi intervalai su trumpomis pertraukėlėmis geriau, nei pvz. 30 min darbo  ir 10 min pertrauka.  

Skaitymo vieta. Mėgstantys skaityti knygas vaikai turėtų turėti savo vietelę namuose, kur yra tinkamas apšvietimas. Nepagailėkite nupirkti gerą stalinę lempą ar toršerą, užtikrinantį pakankamą lokalų apšvietimą. Įpratinkite vaiką kas 10 min skaitymo padaryti kelių minučių pertraukėles žiūrint tolyn pro langą.

Laukas svarbu. Bent valandą, o dar geriau dvi, per dieną vaikus „išgrūskite“  į lauką.  Ne tik vasarą, bet visais metų laikais.  Būnant lauke tinklainė gamina dopaminą ir kitas medžiagas, kurios apsaugo akis nuo trumparegystės. Pandemijos metu vaikai atprato būti lauke, jie neturi ką ten veikti.  Ėjimas į mokyklą ar būrelį irgi yra buvimas lauke, o sporto būreliai: futbolas, tenisas, regbis ar panašūs, yra idealu.

Miegas svarbu. Vieną valandą prieš miegą apribokite ekranų naudojimą, nes jų skleidžiama mėlyna šviesa sutrikdo melatonino apykaitą, todėl vaikams gali būti sunkiau užmigti.

Aplankykite oftalmologą. Geras regėjimas yra raktas į vaiko fizinį vystymąsi, sėkmę mokykloje ir bendrą gerovę. Nepraleiskite įprastų regėjimo patikrinimų pas šeimos gydytoją. Jei pastebėjote kokių nors vaiko sutrikimo požymių ar įtariate regėjimo sutrikimų, nedelsdami kreipkitės į oftalmologą. Registruokitės akių patikrai Optometrijos centro optikoje savo mieste.

 

Registruotis akių patikrai

 

Dr. J. Bendorienė

Parengta pagal Amerikos oftalmologų asociacijos medžiagą

 

2021-08-12T13:07:10+00:00