Žvairumas arba nukrypę akys

Žvairumas – tai regėjimo sutrikimas, kurio metu akys yra nukrypusios nuo centro ir žvelgia skirtingomis kryptimis. Nukrypimas nuo centro gali būti pastebimas visada, arba gali pasireikšti nepastoviai. Viena akis gali žvelgti tiesiai, o kita nukrypusi į išorę, į vidų, žemyn arba į viršų. Žvairumas yra gana dažnas reiškinys, pasireiškiantis maždaug 4 % vaikų, tačiau gali atsirasti ir suaugusiems. Jis gali būti paveldimas.

Turint normalų abiakį (binokulinį, 3D) regėjimą, abi akys žvelgia į tą patį tašką. Regimoji smegenų dalis sujungia matomus du vaizdus į vieną bendrą trimatį vaizdą. Kai viena akis nukrypsta nuo centro, kaip būna žvairumo atveju, į smegenis siunčiami du skirtingi vaizdai. Vaikų smegenys išmoksta po truputi slopinti nuo centro nukrypusios akies siunčiamą vaizdą (ta akis tampa „tinginė“, vystosi ambliopija) ir mato tik tiesiai žvelgiančios ir geriau matančios akies vaizdą. Tai sukelia binokulinio regėjimo praradimą. Suaugusiems, kuriems išsivysto žvairumas, dažnai būna dvejinimasis, nes jų smegenys jau yra įpratę gauti vaizdus iš abiejų akių ir todėl negali slopinti vaizdų, gaunamų per nukrypusią akį.
Normali abiejų akių padėtis vaikystėje leidžia išsivystyti geram regėjimui kiekvienoje akyje. Nukrypusi akies padėtis gali būti prastesnio regėjimo, arba ambliopijos, priežastimi. Tai atsitinka maždaug pusei vaikų, kuriems yra žvairumas. Smegenys pripažįsta geriau matančios akies vaizdą ir ignoruoja silpnesniosios nukrypusios akies matomą vaizdą. Tinginės akies matymas laiku bėgant silpnėja, jeigu netaikomas gydymas. Kuo ilgiau negydomas žvairumas, tuo silpnesnis ambliopos akies regėjimas. Kai vaikui 7-10 metų ir daugiau, ambliopiją pagydyti mažai vilčių.
Tikroji akies nukrypimo nuo centro priežastis, kuri sukelia žvairumą, nėra visiškai išaiškinta.

Šeši akis judinantys raumenys, yra prisitvirtinę išoriškai. Kad ištiesintų žvilgsnį sukoncentruotų akis į vieną tašką, visi kiekvienos akies raumenys turi būti pusiausvyroje ir dirbti kartu. Akies raumenis kontroliuoja smegenys, o tai paaiškina, kodėl vaikams turintiems sutrikimų, kurie paveikia smegenis, tokių kaip cerebrinis paralyžius, Dauno sindromas, galvos smegenų vandenė, smegenų augliai ir kt., dažnai pasireiškia ir žvairumas. Katarakta arba akies sužeidimas, turintis įtakos regėjimui, taip pat gali tapti žvairumo priežastimi. Tačiau žvairumu gali sirgti ir visiškai sveiki vaikai.

Pirminis žvairumo simptomas yra akies nukrypimas. Kartais vaikas ryškioje saulės šviesoje gali primerkti vieną akį arba pakreipti galvą tam tikra kryptimi, kad galėtų naudoti abi akis kartu.

Norint nustatyti galimas akių problemas, reikia kad vaikus apžiūrėtų šeimos gydytojas, pediatras arba oftalmologas ( akių gydytojas ) dar kūdikystėje ir prieš pradedant lankyti mokyklą. Tai ypatingai svarbu jei giminaitis serga žvairumu arba ambliopija.

Kūdikiams dažnai sunku nustatyti ar akys tik atrodo žvairos, ar yra tikras žvairumas. Maži vaikai dažnai turi plačią plokščią nosį ir odos raukšlę ties vidiniu voku, už kurios paprastai akis pasislepia žvelgiant į šoną, todėl akys gali atrodyti susikryžiavę. Šis reiškinys gali išnykti vaikui augant. Tikrasis žvairumas neišnyksta augant. Oftalmologas gali atskirti tikrąjį žvairumą nuo netikrojo.

Žvairumo gydymo tikslai yra:

  •  ištiesinti akis (akiniais ir/arba operacija),
  •  išsaugoti gerą abiejų akių regėjimą (ambliopijos gydymas),
  •  atstatyti binokulinį (abiakį, erdvinį 3D) regėjimą.

Gydymas dažniausiai pradedamas akiniais,  jei reikia – žvairumo operacija. Vaikui augant, akių būklė keičiasi, todėl akinius gali tekti dažnai keisti. Didžioji dalis žvairumo pagydoma akiniais. Dėl operacijos dažniausiai nusprendžiama ne iš karto, o kurį laiką panešiojus akinius. Po operacijos irgi tenka nešioti akinius. Gydymas ilgalaikis, kol vaikas suauga.

Ambliopija (tinginė akis) gydoma, uždengiant geriau matančią akį, kad sustiprėtų ir pagerėtų silpnesniosios akies regėjimas. Akį reikia dengti kasdien po tiek valandų, kaip paskyrė gydytojas (minimumas – 2 val.). Kuo vyresnis vaikas, tuo ilgesnės dengimo valandos. Jei ambliopija aptinkama per pirmuosius kelis gyvenimo metus, tai paprastai ji sėkmingai išgydoma. Kaip taisyklė, kuo anksčiau ambliopija gydoma, tuo geresnis regėjimo rezultatas gaunamas. Vyresniems nei 10 metų vaikams ambliopija beveik neišgydoma, susilpnėjęs regėjimas paprastai lieka visam gyvenimui. Jei akis dengiama ne kasdien ar nepakankamai valandų, pagerėjimo nebus.

Konverguojantis žvairumas ( žvairumas link nosies )

Du dažniausiai sutinkami žvairumo atvejai yra konverguojantis ir diverguojantis žvairumas. Konverguojančio žvairumo atveju į vidų nukrypsta akis, ir tai yra dažniausiai sutinkama žvairumo forma kūdikiams. Dažnai vidinį žvairumą sukelia toliaregystė. Kai vaikas yra mažas, jis gali sufokusuoti vaizdą, tačiau pastangos tai padaryti (akomodacija) norint aiškiai matyti, skatina akis susikryžiuoti. Akiniai sumažina akomodacijos pastangas ir gali ištiesinti akis. Maždaug pusė konverguojančio žvairumo pagydoma akiniais, kitiems reikia ir chirurginio gydymo. Operacijos metu koreguojama vieno ar kelių akių raumenų prisitvirtinimo padėtis.

Diverguojantis žvairumas ( žvairumas į išorę)

Diverguojantis žvairumas arba į išorę nukrypusi akis, yra dar viena dažna žvairumo forma. Tai dažniausiai pasireiškia vaikui žvelgiant į tolumoje esančius objektus. Dažnai diverguojantis žvairumas pasireiškia nepastoviai, ypatingai kai vaikas svajoja, serga ar yra pavargęs. Tėvai dažnai pastebi, kad vaikas primerkia vieną akį ryškioje saulės šviesoje. Nors kai kuriems vaikams sumažinti ar kontroliuoti akies nukrypimą į išorę gali padėti akiniai, pratimai ar prizmės, kartais reikalinga ir operacija.

Operacija žvairumui ištaisyti

Jokios akių operacijos metu akies obuolys nėra išimamas iš akiduobės. Operacijos žvairumui ištaisyti metu padaromas nedidelis pjūvis audinyje, dengiančiame akį, kad oftalmologas galėtų prieiti prie po juo esančių raumenų. Kurių akies raumenų padėtis pakeičiama operacijos metu, priklauso nuo to į kurią pusę yra nukrypusi akis. Operaciją gali reikėti atlikti vienai ar abiems akims. Operacijos metu naudojama bendrinė nejautra.

Po operacijos atsigaunama gana greitai. Žmonės paprastai gali užsiimti savo įprastine veikla jau po keleto dienų. Po operacijos gali būti reikalingi akiniai arba prizmės. Gali pasitaikyti, kad sudėtingam žvairumui reikės kelių operacijų.

Svarbu pažymėti, kad operacijos tinka ne visiems žvairumams. Dalis žvairuojančių žmonių akinius turės nešioti visą gyvenimą.  Ambliopijos gydymas turi būti tęsiamas ir po operacijos.

Parengė: Medicinos mokslų daktarė, gydytoja Jolanta Bendorienė.

2018-02-18T20:19:46+00:00