Patarimai, kaip išrinkti vaikui akinius

Jeigu taip nutiko, kad Jūsų vaikui reikia akinių

Parengė: medicinos mokslų daktarė, oftalmologė Jolanta Bendorienė

 

Patarimai,  kaip išrinkti vaikui akinius, nesugriaunant šeimos biudžeto.
Patarimai kaip išrinkti tvirtus ir stilingus akinius, kuriuos pamėgs jūsų vaikas.

Vaikiški akinių rėmeliai

 • Labai svarbu renkantis akinius vaikams – vaikiškų akinių rėmelio dydis: jei rėmelis bus per siauras – spaus šonuose smilkinius, jei bus per platus – akiniai kris nuo nosytės, ir vaikas žiūrės pro akinių viršų. Tiesiog matuokite daug rėmelių, kol rasite tinkamus savo vaiko veido dydžiui.
 • Tinkamo ilgio akinių kojelės: jei akinių kojelės bus per trumpos – spaus ausis, jei per ilgos – akiniai smuks nuo nosies. Akinių kojeles šiek tiek galima palenkti ar ant kojelių galo uždėti guminius “stabdžiukus”, nespaudžiančius ausų.
 • Labai mažų vaikų nosies nugarėlės kaulas dar būna mažas, nėra ant ko “pasodinti” akinių. Jiems gaminami specialūs rėmeliai iš lankstaus plastiko, panašaus į gumą arba pritaikomas elastingas akinių dirželis, einantis aplink galvą.
 • Vaikų akiniai turėtų būti spalvingi, linksmi. Jų spalva turi patikti labiau vaikui, o ne tėveliams. Jei vaikui parinksite jam negražius akinius, tiesiog jų nenešios arba slėps.
 • Vaikiški akinių rėmeliai yra gaminami iš plastiko arba metalo. Mažesniems vaikams geriau rinktis rėmelius iš plastiko, nes jie atsparesni sulaužymui. Vyresni vaikai jau gali rinktis ir metalinius akinių rėmelius. Dažnai tėvai vaikams nori stilingų akinių kaip suaugusiųjų, bet pirmiausiai reikia kreipti dėmesį į akinių rėmelių patogumą vaikui. Vaikų akiniai patiria daug daugiau išbandymų nešiojant, tad madingi liauni akiniai gali greitai būti sulaužyti.
 • Jei jūsų vaikas alergiškas, galima rinktis akinių rėmelį iš hipoalerginio plastiko.
 • Jei vaikas aktyviai sportuoja, reiktų antrų, gaubtos formos rėmelių su prilaikančiomis gumelėmis. Sportinių akinių lęšių angos turėtų būti pakankamai didelės, kad smūgio metu lęšiai atsiremtų į akiduobės kaulus ir būtų išvengta akių traumos.
 • Jei vaikas labai judrus, galbūt verta iš karto pirkti du tokius pačius rėmelius. Atminkite, kokį gerą rėmelį benupirktumėte, vaikams akiniai lūžta dažniau nei suaugusiems.

 

Vaikų akinių lęšiai

 • Vaikų akinių lęšiai gaminami tik iš plastiko, kad nesudužtų. Plastikas lengvesnis, saugesnis, bet mažiau atsparus įbrėžimams.
 • Kokio storio bus akinių lęšiai? Jei akinių stiprumas nėra didelis, tinka standartiniai neploninti akinių lęšiai su dangomis nuo atspindžių, rasojimo ir purvo. Jei vaiko akinių stiprumas dažnai keičiasi, neverta investuoti į ypatingai brangius lęšius, nes po pusmečio jau reiks kito stiprumo (ypač trumparegystės atveju), ar vaikas tiesiog per pusmetį tuos lęšius subraižys, nusiiminėdamas, išdykaudamas, sportuodamas, dūkdamas.
 • Jei akinių lęšių dioptrijos didesnės, standartiniai lęšiai bus nemaloniai stori, tačiau lęšius galima paploninti. Tam yra keli būdai: parenkant teisingą lęšio diametrą arba imant lęšius, pagamintus iš ploninto aukštesnio indekso plastiko. Pirmasis būdas yra pigesnis ir labai tinka didesniems “pliusams” ar “cilindrams”. Čia svarbu tinkamai parinkti akinių rėmelį, išmatuoti mažiausią akinių lęšio diametrą, kurį dar būtų galima įdėti į konkretų rėmelį pagal konkretų receptą. Teisingas akinių lęšio diametras daro stebuklus tiek lęšio storiui, tiek tėvų piniginei. Minusiniams didelių dioptrijų akiniams galima parinkti plonintą 1,6 ar 1,67 indekso plastiką. Yra ir dar didesnio ploninimo 1,74 indekso plastikiniai lęšiai, bet vaikui gal nevertėtų jų dėti – lęšį gražiai suplonins, bet kainuos daug ir svoris akinių bus didesnis. Prisiminkite – kuo didesnės akinių rėmelio lęšių angos, tuo storesni bus akinukai. Ir tuo daugiau iškraipymų lęšių pakraščiuose.
 • Dažnai mažiems vaikams su didesnėmis pliusinėmis dioptrijomis rekomenduojami akinių lęšiai iš polikarbonato, nes jie nelūžta, yra lengvesni. Polikarbonato akinių lęšiai labai tinka sportiniams akiniams.
 • Tiek plastikiniai, tiek polikarbonato lęšiai nufiltruoja didžiąją dalį kenksmingų ultravioletinių (UV) spindulių.
 • Jei vaiko akys labai jautrios šviesai, galima rinktis fotochrominius akinių lęšius, kurie lauke tamsėja, o patalpose būna šviesūs. Fotochrominiai akinių lęšiai bus patogūs, bet gerokai brangesni. Dar geresnė išeitis yra imti rėmelį su saulės akinių klipsu, kurį galima prie skaidrių akinių ‘’prisegti”.
 • Žvairuojantiems vaikams kartais reikia dėti bifokinius akinius, kurie lęšio apačioje turi papildomą stipresnį “langelį”. Apie tokį poreikį jus informuos gydytojas.

Vyresniems vaikams ir paaugliams, daug laiko praleidžiantiems prie kompiuterio ir kitų skaitmeninių ekranų, tinka nuo mėlynos šviesos pertekliaus apsaugantys lęšiai su Blue control danga, o akių nuovargį sumažina SYNC III kintamo stiprumo lęšiai palengvinantys fokusavimą iš arti.

 

Vaikišių akinių priežiūra

 • Vaikai akinių nesaugo, su tuo reikia susitaikyti. Nepamirškite akinių valyti – naudokite švelnų muilą ir drungną vandenį, tai lengviausias ir prieinamiausias būdas nuvalyti vaiko akinius namuose. Po to išvalykite mikropluošto servetėle. Skatinkite vaiką nenaudoti marškinėlių akiniams valyti, nes dulkių dalelės subraižo lęšius.
 • Niekada nevalykite vaiko akinių lęšių alkoholiu, langų valikliu.
 • Jei akiniai susilankstė, prarado formą, geriau nuneškite pataisyti į optiką, patys nelankstykite.
 • Jei vaikas akinius nešioja nepastoviai, pvz. tik mokykloje, akinius laikykite kietame akinių dėkle.

 

Nepamirškite reguliariai tikrinti vaiko regėjimo pas akių gydytojus. Optometrininkai gali tikrinti tik suaugusiųjų regėjimą. Akinius nešiojančių vaikų akys turi būti tikrinamos bent 1-2 kartus į metus.

Pasiteiraukite dėl akiniams teikiamų garantijų. Senesnių akinių neišmeskite. Jei dabartiniai akiniai suluš ar reiks paremontuoti, vaikas laikinai galės nešioti ankstesnius akinius. Geriau truputį netikslių dioptrijų akiniai, nei jokių akinių.

Vaiko akiniai griauna šeimos biudžetą? Negriauna, jei perkate Optometrijos centre. Vaikiški akiniai “viskas įskaičiuota” tik 24,99 eur. – į kainą įskaičiuotas madingas vaikiškas akinių rėmelis, akinių lęšiai su dangomis nuo atspindžių, rasojimo, purvo ir akinių gamyba. Akiniams suteikiama dvejų metų garantija. Daugiau apie pasiūlymą rasite čia.

2020-09-15T15:56:19+00:00